Trzeci już Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka, organizowany przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie był okazją do docenienia, integracji środowiska i wspólnego świętowania. Wydarzenie współorganizują Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, by razem uczcić Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. To aktywistyczne święto odbyło się w dniach 29-30 listopada 2024 roku. Były to dwa intensywne i inspirujące dni, pełne prelekcji, warsztatów oraz okazji do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych relacji.
W programie Zlotu znalazły się m.in:
– projekcja filmu „Deszczu nie będzie” / “The Battle for Laikipia”. Susza trwająca od półtora roku w kenijskim regionie Laikipia skłania zdesperowanych pasterzy do buntu wobec zakazu wypasania zwierząt na terenach zajmowanych przez europejskich osadników. To film o tożsamości, skomplikowanym dziedzictwie brytyjskiego kolonializmu i o tym, kto decyduje o dostępie do zasobów naturalnych, szczególnie tam, gdzie zmiany klimatyczne odciskają najgłębsze piętno. Po filmie rozmawialiśmy o tym, że katastrofa klimatyczna dotyka nas wszystkich.
– warsztaty integracyjne dla grantobiorców Funduszu Obywatelskiego
– spotkanie i dyskusja z z białoruskimi i ukraińskimi reżyserami i reżyserkami filmów dokumentalnych. Pokazywali oni fragmenty produkcji, nad którymi właśnie pracują.
– gala zakończenia Festiwalu Watch Docs, podczas której nastąpiło wręczenie Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca przyznawanej „pomagającym pomagającym” – osobom, które w szczególny sposób wspierają obrończynie i obrońców praw człowieka. Nagrodę przyznaje kapituła składająca się z przedstawicieli Amnesty International, Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w ramach której działa inicjatywa „Nasz Rzecznik”. W 2024 roku nagrodę otrzymał mecenas Radosław Baszuk. Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International w Polsce, mówiła o nim: Niezależnie od tego, kto rządzi Polską, obrońcy praw człowieka potrzebują wsparcia. Czasami jest to po prostu pocieszenie, czasami wsparcie finansowe, czasami mądra rada. A czasami bezkompromisowa i skuteczna obrona przed sądem. Tegoroczny laureat był z nami praktycznie wszędzie. Po ulicznych protestach skutecznie udowadniał w sądzie, że prawo do oporu jest fundamentalnym prawem człowieka. Doszedł do Sądu Najwyższego, ukazując, że tęcza nie obraża, a dziś broni tych, którzy na granicy polsko-białoruskiej bronią granic praw człowieka.