Wyjazd osób z niepełnosprawnością intelektualną na 20. Międzynarodową Konferencję Self-Adwokatów „Europa w Akcji”
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Aktywność obywatelska
2024
Wielka Brytania

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją samopomocową. Jego celem jest jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspieranie ich rodzin. Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego dwie self-adwokatki wraz z osobami wspierającymi wzięły udział w 20. Międzynarodowej Konferencji Self-Adwokatów „Europa w Akcji” organizowanej przez stowarzyszenie Inclusion Europe w Glasgow w maju 2024 roku. Tematem głównym spotkania była deinstytucjonalizacja, temat ważny również w Polsce. Polscy self-adwokaci  mówili o nim na konferencjach z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Podczas konferencji odbyło się spotkanie Europejskiej Platformy Self-Adwokatów – organizacji, która skupia organizacje self-adwokatów z różnych państw, np. Czechy, Irlandia, Węgry. W Polsce self-adwokaci nie mają swoje niezależnej organizacji i działają w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – stowarzyszeniu, które aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Self-adwokatki uczestniczyły w sesjach plenarnych oraz czterech warsztatach tematycznych:
– możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną,
– deinstytucjonalizacja w krajach europejskich,
– włączenie/przynależność osób z niepełnosprawnością intelektualną do społeczności lokalnej

– spotkanie Europejskiej Platformy Self-Adwokatów (EPSA),

Uczestnicy konferencji dyskutowali o deinstytucjonalizacji oraz rozwoju self-adwokatury w Europie. Przedstawione podczas konferencji dane zebrane z 29 spośród 47 krajów europejskich pokazują, że aż 750 tys. osób z niepełnosprawnością intelektualną nadal mieszka w dużych instytucjach opiekuńczych, a 39 tys. osób przebywa stale w szpitalach psychiatrycznych. Tylko niewielka liczba osób z niepełnosprawnością intelektualną mieszka samodzielnie w mieszkaniu – wynajmowanym lub socjalnym. W większości rodzin europejskich to członkowie rodziny dorosłej osoby z niepełnosprawnością intelektualną świadczą usługi opiekuńcze i wspierające, zamiast być po prostu mamą, tatą, bratem czy siostrą. Według Krajowego Rejestru Domów Opieki w Polsce 25 tys. osób z niepełnosprawnością intelektualną mieszka w dużych instytucjach, z czego największa liczy 405 mieszkańców.


Pani Joanna i Pani Klaudia (self-adwokatki) podczas warsztatów opowiedziały self-adwokatom z innych krajów o możliwości promowania self-adwokatury poprzez strony internetowe na przykładzie strony Radia SoVo www.radiosovo.pl, o roli warsztatów terapii zajęciowej i o tym, czym dla nich jest wolność. Wystąpienia na arenie europejskiej, choć stresujące i pełne emocji, były niezwykłym doświadczeniem dla self-adwokatek. Dzięki nim nabrały pewności siebie i nawiązały nowe znajomości z osobami z innych krajów. Pani Klaudia pokazała wszystkim uczestnikom i osobom wspierającym, że można być self-adwokatką i reprezentować inne osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nawet gdy samemu komunikuje się za pomocą alternatywnych form komunikacji.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 12 490 zł.